Evästeet ja tietosuoja

Eväste on pieni tekstitiedosto, jonka selain tallentaa käyttäjän päätelaitteelle. Evästeet sisältävät nimettömän, yksilöllisen tunnisteen, jonka avulla voimme tunnistaa ja laskea sivustollamme vierailevat eri selaimet. Evästeen kautta me emme saa mitään henkilöön kohdennettavissa olevaa tietoa eikä sivuston käyttäjää voida tunnistaa. Evästeiden avulla voimme kerätä tietoja siitä, miten ja milloin palvelujamme käytetään: esimerkiksi miltä sivulta käyttäjä on siirtynyt sivustollemme sekä milloin ja mitä sivujamme käyttäjä on selannut.

Käytämme sivuillamme evästeitä sisällön kehittämiseen, kävijämäärämme analysoimiseen sekä sosiaalisen median mainosten räätälöimiseen.

Sivustomme käyttää Google Analytics -evästeitä. joiden avulla sivustomme käytöstä voidaan laatia tilastoja ja analysoida käyttöä. Evästeet keräävät anonyymia tietoa verkkosivuston liikenteestä. Tällaista tietoa ei voida yhdistää yksittäistä henkilöä koskevaksi. Näiden evästeiden keräämät tiedot siirretään ja tallennetaan Googlen palvelimille, joista osa saattaa sijaita EU:n ulkopuolella ja joihin tässä tapauksessa sovelletaan paikallista tietosuojalainsäädäntöä.

Sivuillamme käytetään myös Facebook-pikseliä. Kyseessä on analytiikkatyökalu, joka mahdollistaa mainonnan tehokkuuden mittaamisen. Pikselidataa käytetään esimerkiksi mainoskohderyhmien rakentamiseen sekä mainosten näyttämiseen oikeille henkilöille. Näiden evästeiden keräämät tiedot siirretään ja tallennetaan Facebookin palvelimille, joista osa saattaa sijaita EU:n ulkopuolella ja joihin tässä tapauksessa sovelletaan paikallista tietosuojalainsäädäntöä.

Verkkosivustoilla on myös upotettua sisältöä YouTube-sivustolta, joka voi asettaa omia evästeitään.

Jos haluat välttää evästeiden käytön voit määrittää selaimesi asetukset niin, että evästeitä ei tallenneta päätelaitteeseen. Selaimen asetuksista voi usein esimerkiksi estää uusien evästeiden tallennuksen, poistaa olemassa olevat evästeet käytöstä tai pyytää ilmoitusta ennen uusien evästeiden tallentamista. Jos et salli evästeiden käyttöä, voit silti edelleen käyttää verkkosivustoamme.

Yksityisyyden suoja

Otamme tietoturva-asiat vakavasti ja kunnioitamme yksityisyyttäsi. Käsittelemme huolella antamiasi tietoja rekistereissämme. Yksityisyydensuojalaki määrittelee ne tavat, miten voimme käyttää sivustolla kävijöiden sekä oppilaiden henkilötietoja.

Balettikoulu Sinikello vastaa verkkosivuston kautta kerätyistä henkilötiedoista. Pyydämme, käsittelemme ja varastoimme tietoja, jotta toimintaamme voi ilmoittautua mukaan, ottaa meihin yhteyttä sekä voimme olla yhteyksissä oppilaisiimme, heidän huoltajiin sekä kursseille osallistuviin. Käytämme näitä rekistereitä vain siihen tarkoitukseen kuin ne on alunperin muodostettu.

Vaadimme aina ennen verkkolomakkeen lähetystä, että hyväksyt meidän keräävän ja käsittelevän antamasi tiedot.

Lue rekisteriseloste oppilasrekisteristämme.

Jos käyttäjä haluaa muuttaa omia henkilötietojaan tai poistaa ne rekisteristä, voi käyttäjä olla yhteydessä Päivi Honkakoskeen, paivi@balettikoulusinikello.fi.